تبلیغات
گردش در همدان - رونمایی از نقشه راهنمای کوه‌نوردی «الوند»<-BlogDescription->

رونمایی از نقشه راهنمای کوه‌نوردی «الوند»


رونمایی از نقشه راهنمای کوه‌نوردی «الوند»

در میدان میشان همدان صورت گرفت
رونمایی از نخستین نقشه کوهنوردی کشور در دامنه الوند کوه

با حضور مسئولان استانی نخستین نقشه کوهنوردی کشور در میدان میشان و دامنه الوند کوه رونمایی شد.

خبرگزاری فارس: رونمایی از نخستین نقشه کوهنوردی کشور در دامنه الوند کوه

 وجود قله 3 هزار و 584 متری الوند در شهر همدان باعث شده تا هر سال تعداد زیادی از کوهنوردان داخلی و خارجی در فصول مختلف سال به این رشته‌کوه صعود کنند و از طبیعت بکر این خطه از کشور عزیزمان لذت ببرند.

در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشتک‌های کوچکی وجود دارد، که سطح آنها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های زیادی در آنها جاری است و این نقاط باعث شده تا به محل استراحت و اتراق کوهنوردان تبدیل شود.

از مهمترین این دشتک‌ها می‌توان به میدان میشان، تخت نادر و چمن‌ شاه‌نظر تخت رستم که در فصول مختلف سال طبیعت خاص خود را دارند و جلوه زیبایی در دامنه الوند کوه به وجود می‌آورند، اشاره کرد.

بقیه را در ادامه مطلب ببینید


در دامنه الوندکوه چشمه‌های طبیعی زیادی وجود دارد که می‌توان به چشمه حوض نبی، چشمه تخت نادر، چشمه کلاغ لان، چشمه قاضی، چشمه ملک، هفت چشمه، چشمه خسرو، چشمه بهشت آب، چشمه افعی، چشمه آب مروارید اشاره کرد که آب گوارای آنها مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد.

کوهستان الوند دارای قله‌های زیادی در دامنه خود است که می‌توان به قله‌های آلما‌قلاغ، کرکس، قزل‌ارسلان، دائم‌برف، کلاغ‌لان، الوند، تاریک‌دره، کمرلرزان، چهارقله، یخچال‌صاحب، شاه‌نشین، سرخ‌بلاغ و کلاه‌قاضی اشاره کرد که کوهنوردان بومی و از سایر نقاط کشورمان سالانه به این قله صعود می‌کنند.

وجود این همه جاذبه طبیعی باعث شده تا علاقه‌مندان زیادی برای صعود و استفاده از طبیعت این کوهستان زیبا هر هفته و طول ایام سال به این نقطه سفر کنند.

به تازگی یک علاقه‌مند به رشته مفرح کوهنوردی در همدان طی یک سال کار میدانی و کارشناسی موفق شده نقشه راهنما برای کوهستان الوند طراحی کند.

زهرا کلافچی در این نقشه سعی کرده تا همه نقاطی که برای یک کوهنورد مورد توجه باشد در این نقشه بگنجاند تا علاقه‌مندان با استفاده از بهترین مسیر بتوانند به قلل مختلف کوهستان الوند صعود کنند.

این نقشه نخستین نقشه راهنمای کوهنوردی در کشور محسوب می‌شود که به همت اداره کل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری همدان و حمایت شخص علیرضا ایزدی مدیرکل این سازمان به چاپ رسیده است.

شامگاه جمعه و در یک برنامه ورزشی و همراه با صرف افطاری نقشه راهنمای الوند با حضور سید عبدی افتخاری مدیر کل ورزش و جوانان، اسدالله ربانی‌مهر معاون فرهنگی و جوانان این اداره کل، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان، مهدی کرمی رئیس هیئت کوهنوردی استان و علاقه‌مندان به رشته کوهنوردی و جمعی از خبرنگاران رسانه‌های همدان رونمایی شد.

این نقشه شامل مسیر حرکت به سمت قله، مشخص کردن مسیر خاکی، تعیین مسیر سنگی کوه الوند، مسیر کلاغلان، مسیر جاده‌های دوچرخه‌سواری، پایگاه‌‍‌‌های میدان میشان، تخت نادر، پناهگاه 1 و 2، پایگاه امداد و نجات، حسینیه، پایگاه بسیج، تله‌کابین، کتیبه‌های گنجنامه، جاده عباس‌آباد و مسیر به سمت پیست اسکی را مشخص کرده است.

در این نقشه اطلاعاتی از موقعیت الوندکوه و همچنین به زندگی ورزشی تیمسار محمدجعفر اسدی، فریدون اسماعیل‌زاده، حسین طالبی‌مقدم از پیشکسوتان کوهنوردی همدان، محمود اجل صاحب‌سبک کوهنوردی، رضوان سلماسی، جلال چشمه‌قصابانی و حمیدرضا اولنج فاتحان اورست اشاره شده است.

این نقشه به دو زبان فارسی و انگلیسی و به صورت بسیار شیک چاپ و در پناهگاه‌های میدان میشان و مبادی ورودی محوطه گنجنامه در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.::
:: مرتبط با: جاذبه های ورزشی , جاذبه های طبیعی و زیست محیطی ,
نویسنده : میلاد یوسفی
تاریخ : پنجشنبه 27 تیر 1392

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید